W bieżącym roku przypada setna rocznica wprowadzenia kobiet do Policji w Polsce, co stanowi istotny moment w historii zarówno tej formacji, jak i w szerszym ujęciu – w historii aktywności zawodowej kobiet. Warto podkreślić, że początki kobiecej służby policyjnej sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to podjęto działania mające na celu wsparcie w walce z rosnącymi problemami społecznymi. Współcześnie w Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, co świadczy o zmianach, które zaszły na przestrzeni ostatnich dekad.
W latach 20. XX wieku globalne przesunięcia społeczne i obyczajowe doprowadziły do tego, że w różnych krajach, w tym również w Polsce, zaczęto oczekiwać, że policja będzie lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakimi były przestępstwa dotykające kobiety i dzieci. W odpowiedzi na te wyzwania powstały przepisy umożliwiające stworzenie kobiecej policji, co miało miejsce w 1925 roku. W Warszawie rozpoczął się pierwszy kurs specjalistyczny, na który zgłosiło się 30 wolontariuszek gotowych do pracy.
W ciągu następnych lat kobieca służba policji zaczęła się rozwijać, osiągając liczne sukcesy, a ich działalność była doceniana nie tylko w kraju, ale i za granicą. Różniła się ona znacznie od obowiązków męskich odpowiedników, ponieważ policjantki zajmowały się w dużej mierze problematyką socjologiczną i wychowawczą. Z biegiem lat, ich obecność w strukturach policyjnych rosła, a ich osiągnięcia były szeroko komentowane w międzynarodowych kręgach policyjnych, co przyczyniło się do renomy polskiej policji kobiecej jako wzorca do naśladowania.
W obecnym czasie, kobiety odgrywają kluczową rolę w różnych sektorach policji, w tym prewencji i ściganiu przestępstw. Znaczny przyrost liczby policjantek świadczy o tym, że służba ta zyskała na atrakcyjności i akceptacji społecznej, a ich profesjonalizm cieszy się uznaniem. Setna rocznica obecności kobiet w Policji stanowi doskonałą okazję do refleksji nad rolą kobiet w służbach mundurowych oraz nad ich wpływem na postrzeganie policji w społeczeństwie.
Źródło: Policja Bielsk Podlaski
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji w Polsce
Zobacz Także