Stefan Kamasa, urodzony 18 lipca 1930 roku w Bielsku Podlaskim, to jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce klasycznej, znany przede wszystkim jako altowiolista, kameralista oraz pedagod. Jego imponująca kariera muzyczna zaczęła się na rynek profesjonalny w latach, gdy rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod okiem znakomitego profesora Jana Rakowskiego, trwające od 1948 do 1953 roku.
Po latach nauki w Poznaniu, kontynuował swoje kształcenie w Warszawie, gdzie uczył się u profesora Tadeusza Wrońskiego do 1956 roku, a następnie spędził rok w Paryżu pod okiem prof. Pierre’a Pasquiera. W tamtym okresie, jego talent zaowocował współpracą z wieloma znanymi dyrygentami, takimi jak Moshe Atzmon, Eliahu Inbal, Hiroyuki Iwaki oraz Jan Krenz, co dobitnie świadczy o jego umiejętnościach i uznaniu w branży muzycznej.
Stefan Kamasa miał zaszczyt występować na najważniejszych festiwalach krajowych oraz zagranicznych, takich jak te w Lizbonie, Berlinie i Warszawie. Jego występy odbywały się w renomowanych salach koncertowych, gdzie grał z wieloma prestiżowymi orkiestrami, w tym z Dresden Philharmonic i Royal Philharmonic Orchestra. Jego działalność artystyczna przyniosła mu liczne nagrody, w tym uznanie od Diapason d'Or za znakomity występ w 1989 roku.
Nie można zapominać o jego wkładzie w kameralistykę. Kamasa był istotnym członkiem Kwartetu PR i TV, znanym jako Kwartet Mistrzów, który współtworzył z Konstantym Andrzejem Kulką, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Razem z innymi znaczącymi muzykami stworzył także Kwintet Warszawski, wzbogacając polską muzykę kameralną o swoje wizje artystyczne.
Kiedy przychodzi do sfery akademickiej, Kamasa pełnił funkcję profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także był gościnnym profesorem w Krakowie i ZPSM nr 1 w Warszawie. Prowadził kursy muzyczne w wielu miastach, np. w Bordeaux, St. Petersburgu czy Sztokholmie, przyczyniając się do kształcenia kolejnych pokoleń muzyków.
Repertuar, który Stefan Kamasa z powodzeniem wykonuje, obejmuje wiele ważnych dzieł na altówkę, a jego talent przyczynił się do powstania koncertów altówkowych takich kompozytorów jak Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird czy Krzysztof Penderecki. Jego pasja i zaangażowanie w muzykę nie tylko epatują z sanktuarium altówki, ale także pozostawiają niezwykle trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej.
Wyróżniony m.in. nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1975 roku oraz nagrodą Związku Kompozytorów Polskich w 1977 roku, Kamasa pozostaje niekwestionowaną autorytetą w świecie muzyki.
Odznaczenia
Stefan Kamasa jest osobą, która została uhonorowana wieloma prestiżowymi odznaczeniami za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój kultury oraz społeczności. Poniżej znajdują się niektóre z przyznanych mu nagród:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 12 lutego 2010,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, uzyskany w 1982,
- Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1978,
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany 25 września 2007.
Przypisy
- a b Stefan Kamasa [online], www.wieniawski.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
- MKiDN - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis [online] [dostęp 25.02.2020 r.]
- Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń « UMFC [online], www.chopin.edu.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
- M.P. z 2010 r. nr 31, poz. 440 „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maciej Radel | Bogdan Borowski | Mina Bern | Julian Sztatler | Krzysztof Falkowski | Jerzy Plutowicz | Krzysztof Jakubowski (rzeźbiarz) | Cezary Kosiński | Małgorzata DmitrukOceń: Stefan Kamasa