Zbigniew Jaworski, urodzony 10 lutego 1897 roku w Bielsku Podlaskim, jest postacią znaczącą w historii polskiej armii. Jako porucznik Wojska Polskiego, przyczynił się do obrony ojczyzny w trudnych czasach. Jego życie tragicznie zakończyło się w nocy z 25 na 26 lutego 1918 roku w Pobołowie.
Za swoje bohaterstwo i odwagę, Zbigniew Jaworski został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co świadczy o jego niezwykłych zasługach i profesjonalizmie w służbie wojskowej.
Życiorys
Zbigniew Jaworski urodził się 10 lutego 1897 roku w Bielsku Podlaskim, które wówczas funkcjonowało jako miasto powiatowe w guberni grodzieńskiej. Był synem Ludgerda i Krystyny z Głębockich. Po ukończeniu gimnazjum w Kamieńcu Podolskim, podjął naukę w Szkole Wojskowej w Kijowie. W okresie od 1915 do 1917 roku służył w armii rosyjskiej. Następnie znalazł się w 8 pułku strzelców polskich, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu.
Niestety, 25 lutego 1918 roku poległ w dramatycznych okolicznościach, walcząc z bolszewikami o wieś Pobołowo. Jaworski był kawalerem i nie pozostawił po sobie potomstwa.
W dniu 20 października 1921 roku, kapitan Aleksander Rosiński, były dowódca zbiorczej kompanii 8 pułku strzelców polskich, przedstawił wniosek o odznaczenie Zbigniewa Jaworskiego Orderem Virtuti Militari. W dokumencie tym zaznaczył:
w nocy z 25 na 26 lutego 1918, w marszu 3 Dywizji Strzelców z Jelni do Bobrujska, straż przednia dywizji natknęła się na przeważające siły bolszewickie pod Pobołowem. Zbiorowa kompania 8 pułku strzelców wraz ze szkołą podoficerów 10 pułku strzelców otrzymała rozkaz opanowania Pobołowa celem zabezbieczenia dalszego marszu dywizji. Por. Jaworski, dowódca plutonu zbiorowej kompanii 8 pułku strzelców, zgłosił się jako ochotnik celem przeprowadzenia wywiadu pozycji nieprzyjacielskich. Zadanie to wykonał por. Jaworski wzorowo, gdyż zebrał dane, które dały możność z minimalnymi stratami opanować Pobołów. W ataku przy opanowaniu tegoż, por. Jaworski prowadząc swój pluton do ataku, poległ od kuli nieprzyjacielskiej, przy czym zwłoki zostały przewiezione do Bobrujska i złożone w bratnej mogile. Wymieniony wśród poległych w rozkazie I Korpusu Polskiego nr 203 § 8.
Dnia 1 grudnia 1921 roku, wniosek ten „gorąco poparł” pułkownik Leon Silicki.
Ordery i odznaczenia
Zbigniew Jaworski, znany wojskowy, był laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń, co potwierdza jego zasługi na polu bitwy. Wśród jego najważniejszych nagród znajduje się Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 6812, który otrzymał 10 maja 1922 roku.
Przypisy
- Kartoteka personalno-odznaczeniowa. Wojskowe Biuro Historyczne. [dostęp 16.11.2023 r.]
- Kolekcja ↓, s. 7.
- Kolekcja ↓, s. 6.
- Kolekcja 2 ↓, s. 6.
- Kolekcja ↓, s. 3, 5.
- Kolekcja ↓, s. 2.
- Kolekcja ↓, s. 1, 5, 9.
- Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 17 z 22.06.1922 r., s. 457.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Romuald Radziwiłłowicz | Jan Konrad Roszkowski | Wiktor Moczulski (rotmistrz) | Władysław Wysocki (kapitan)Oceń: Zbigniew Jaworski (wojskowy)