Emilian Adamiuk


Emilian Adamiuk to wybitny rosyjski lekarz okulista, którego kariera jest ściśle związana z białoruskim dziedzictwem. Urodził się w dniu 11 czerwca (według nowego stylu 23 czerwca) 1839 roku w Bielsku Podlaskim, a zmarł 5 września (18 września według kalendarza nowego) 1906 roku w Kazaniu.

W 1867 roku ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Kazańskim, gdzie zdobył tytuł doktora medycyny. Jego kariera akademicka rozwinęła się jeszcze bardziej, gdy w 1871 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w dziedzinie okulistyki na tej samej uczelni. Adamiuk był nie tylko lekarzem praktykującym, ale również płodnym pisarzem. Jego dorobek naukowy obejmuje około stu prac naukowych napisanych w języku rosyjskim i niemieckim, a także podręcznik okulistyki, który ukazał się w dwóch tomach między 1881 a 1885 rokiem.

W polu literatury medycznej, Adamiuk jest również znany dzięki jego nazwisku, które zostało przypisane do zmętnienia torebki soczewki charakterystycznego dla zaćmy. Zjawisko to, określane w rosyjskim piśmiennictwie medycznym jako „kulki Adamiuka-Elschniga” (ros. шары Адамюка-Эльшнига), przyczyniło się do jego trwałej obecności w historii okulistyki.

Przypisy

  1. Адамюк, Эмилиан Валентиевич. Słownik encyklopedyczny Brockhausa i Efrona. [dostęp 03.05.2015 r.]
  2. Вестник офтальмологии 106 s. 26 (1990).

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Iosif Łangbard | Zofia Sara Syrkin-Binsztejnowa | Konstanty Cudny

Oceń: Emilian Adamiuk

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:7