Lech Zbigniew Feszler, którego data urodzenia to 5 września 1946 roku, przyszedł na świat w Bielsku Podlaskim. Jest to osoba, która odgrywała istotną rolę w polskiej polityce oraz samorządzie lokalnym. Feszler zyskał uznanie jako polityk i urzędnik, a jego zaangażowanie w sprawy publiczne jest godne podkreślenia.
Warto zaznaczyć, że pełnił funkcję senatora IV kadencji, co świadczy o jego wpływie na kształtowanie polityki w kraju. Jego doświadczenie i osiągnięcia sprawiają, że jest on osobą znaczącą w polskim systemie politycznym.
Życiorys
Po ukończeniu szkoły średniej w 1964 roku, Lech Feszler rozpoczął studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Niestety, z powodu problemów rodzinnych musiał przerwać naukę. Po tym czasie zdobył doświadczenie, pracując w prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz w Terenowym Zespole Usług Projektowych w Bielsku Podlaskim.
W 1970 roku zdobył dyplom technika budowlanego, a pięć lat później uzyskał uprawnienia zawodowe. Kolejnym krokiem w jego karierze zawodowej było zatrudnienie w Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Łomży. W 1997 roku Lech Feszler ukończył studia podyplomowe z zakresu administracji w Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 80., zaangażowany w działalność „Solidarności”, stał się jednym z liderów związku w województwie łomżyńskim. W czasie stanu wojennego został internowany na około trzy miesiące. Po wyjściu z aresztu kontynuował swoją działalność opozycyjną, angażując się w drukowanie i kolportaż ulotek oraz w organizowanie mszy za ojczyznę. W wyniku swojej aktywności był inwigilowany przez organy bezpieczeństwa PRL, a w 1987 roku, z powodów politycznych, zwolniono go z pracy.
Po zwolnieniu Lech Feszler podjął pracę w Zespole Usług Projektowych w Zambrowie, gdzie w 1988 roku na nowo zainicjował działalność jawnej komisji zakładowej „Solidarności”. Aż do roku 1989 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Zambrowie, a następnie pracował w biurze poselskim OKP w Łomży. W latach 1990–1998 pełnił rolę burmistrza Zambrowa. W okresie IV kadencji, w latach 1997–2001, był senatorem z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Dodatkowo w latach 1998–2002 sprawował funkcję radnego powiatu zambrowskiego.
W 2001 roku Lech Feszler przeszedł do Platformy Obywatelskiej, stając się pierwszym pełnomocnikiem tego ugrupowania w województwie podlaskim. W 2003 roku związał się z Najwyższą Izbą Kontroli, co skutkowało jego wycofaniem się z bieżącej polityki. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności, co stanowiło ukoronowanie jego zaangażowania w działania na rzecz wolności i demokracji w Polsce.
Przypisy
- Postanowienie nr rej. 126/2016 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21.03.2016 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2016 r. poz. 541).
- Lech Feszler. gazeta.pl, 13.03.2001 r. [dostęp 29.11.2016 r.]
- a b c d e Lech Zbigniew Feszler. senat.pl. [dostęp 29.11.2016 r.]
- a b Dane osoby z katalogu osób rozpracowywanych. ipn.gov.pl. [dostęp 29.11.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Stepaniuk | Edward Kasprzykowski | Stanisław Derehajło | Wacław Fabierkiewicz | Eugeniusz Berezowiec | Marek Malinowski (samorządowiec) | Józef Lewartowski | Walenty KoryckiOceń: Lech Feszler